Išsėtinės sklerozės gydymą galėčiau skirstyti į du ciklus: iki magnetinio rezonanso tyrimo bei vaistų atsiradimo ir po to. Latvijoje 1998 metais gydyti tik pavieniai pacientai. Žmonės turėjo patys susimokėti už vaistus, todėl labai dažnai gydymas buvo pradedamas per vėlai.
2000-aisiais metais mūsų šalyje egzistavo toks išsėtinės sklerozės gydymo finansavimo modelis, kuomet vaistams pinigai būdavo skiriami dvejiems metams, po to gydymas nutraukiamas. Gydytojai neurologai matė, kad nutraukus gydymą liga grįždavo. Keičiant požiūrį į išsėtinės sklerozės gydymą suprantame, kad tai – lėtinė liga, tad medikamentų vartojimas tęsis visą gyvenimą. Tik itin retais atvejais gydymas medikamentais gali būti nutraukiamas.
po 2010-ųjų metų mes labai lengvai pradėjome diagnozuoti šią ligą atėjus į šalį moderniems magnetinio rezonanso tyrimams.
Anksčiau mes galėdavome siūlyti dalyvauti žmonėms klinikiniuose vaistų tyrimuose. Dėka šių tyrimų esame susipažinę su vaistais, kurie mūsų šalyje dar net neaprobuoti. Dabar gydytojas neurologas pacientui gali pasiūlyti apie 14 medikamentų, kurie gali būti naudingi jo sveikatai.
Iš kitų Europos šalių mus pasiekia nauja vaistų pasirinkimo tendencija. Dar prieš kurį laiką gydytojų konsiliumas spręsdavo, kokį medikamentą paskirti konkrečiam pacientui. Dabar vaistų pasirinkime aktyviai dalyvauja ir pacientai. Medikai visada žino, kokį vaistą rinktis geriau, tačiau paciento žodis visada lemiamas. Jis visada gali pasirinkti jam priimtiną vaisto formą. Vaisto formos pasirinkimui įtakos gali turėti įvairios paciento baimės ar įsitikinimai (adatų baimė, baimė netinkamai susileisti medikamentus, būsimas šeimos planavimas ir pan.). Visa tai medikams būtina žinoti ir atkreipti dėmesį, nes gydant besilaukiančią pacientę gali iškilti nenumatytų sunkumų.
Mes visuomet pradedame nuo tų medikamentų, kurie turi mažiausią pašalinį poveikį. Svarbiausia, nenutraukti gydymo, kalbėtis su savo neurologu apie galimus pašalinius efektus. Labai mėgstu aktyvius, savo liga ir jos gydymu besidominčius pacientus, kurie užduoda tikslius klausimus ir aktyviai dalyvauja sprendimų priėmime.
Latvijoje slaugytojos, dirbančios neurologijos skyriuose, specializuojasi išsėtinės sklerozės vaistų srityje. Kiekviena išmano geriausiai tam tikrus medikamentus ir padeda žmogui išmokti juos susileisti, papasakoja, kaip juos vartoti, kokie būna pašaliniai efektai ir kaip juos suvaldyti.
Tad klauskite, kalbėkite, pasakokite, kokia jūsų savijauta – mes padėsime jums jaustis geriau.
Šiuolaikiški ir modernūs magnetinio rezonanso tyrimai leidžia medikams lengvai diagnozuoti šią ligą nuo 2010 metų.